Kategoriler
Genel

WordPress

WordPress, bir içerik yönetim sistemidir. Kullanıcının içerik üretip yayınlayabildiği bir sistemdir. İlk önceliği blog olsa da, daha sonra birçok konuda hizmet vermeye başlamıştır. Ve böylece e-ticaret sitelerinden portfolyo sitelerine kadar kullanım amacı genişlemiştir. Teorik olarak her türlü site konseptini WordPress’de yaratabilirsiniz. Kullanımı ve kurulumu basit olan WP, kullanıcılarına yüzlerce ücretsiz tema desteği de verebilmektedir. Günlerce site tasarımı için uğraşmak yerine WordPress’in hazır temalarını kullanabilirsiniz. Ancak sitenizin kendinize özgü bir tasarımı olmasını istiyorsanız, bunu yapmanız da mümkün. WordPress’in dili esas olarak İngilizce’dir. Ancak diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yerel dilde kullanım mevcuttur. WordPress’in en önemli özelliği ise Google tarafından sevilen bir yapıya sahip olmasıdır.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

 • WordPress, İnternet üzerinden ulaşmak istediğiniz tüm sayfalara, hiçbir kodlama ihtiyacı duymadan, yapacağınız tıklamalar ile içerik üretmenize, yaptığınız iş ile alakalı yazıları, resimleri ve videoları yani firmanız ile alakalı bilgileri İnternet ortamında yayınlamanıza ve verileri yönetmenize imkan veren bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlanabilmektedir. WordPress Gpl lisanslı olarak, Phb ve MySQL kodları kullanılarak yazılmış bir kişisel web yayın sistemidir.
 • WordPress web sitelerinin, Google tarafından hızlı indexlenmesi sağlayarak sayfaların hızlı açılmasını sağlamaktadır. 2001 yılından sonra kullanılmaya başlayan wordpress yazılımları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımı yaygınlaştıkça daha kullanışlı hale gelmiştir.
 • Açık kaynaklı olduğu için binlerce wordpress gelilştiricileri tarafından sürekli olarak geliştirilmekte ve çalışmaları devam etmektedir. Günümüzde, haber, e-ticaret, kurumsal siteler, sosyal medya ve birçok forum siteleri kurulumunda kullanılmaktadır. WordPress güçlü yapısı ile internet web sitelerinin daha kullanışlı ve dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. En büyük özelliği, çok geniş kapsamlı dokümantasyona sahip olması ve geniş kitlesi sayesinde, sorunlara kısa sürede çözümler üretilmesidir.

WordPress Nasıl Kurulur?

Ücretli bir WP için bir hosting’e ve alan adına ihtiyacınız vardır. Ücretsiz sürümü içinse yapmanız gereken pek bir şey yok. Bunun için WordPress’in kendi sitesinde bulunan adımlarını tamamlamanız yeterli olacaktır. Ücretsiz sürümünün dezavantajı ise; kendinize özel bir alan adınız olmaması ve bazı plugin’leri ücretsiz sürümde kullanamayacak olmanızdır. WordPress’e uygun SEO stratejileri uygulayabilmek için yüklemeniz Yoast SEO gibi eklentileri yüklemeniz, ücretsiz versiyon ile mümkün olmuyor.

Otomatik Kurulumu

 •   WordPress.org adresinden veya WordPress Türkçe paketinin bulunduğu herhangi bir siteden, WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indirin
 •   Sıkıştırılmış dosyayı Winrar veya Zip gibi yardımcı programlar ile açın.
 •   Dosya içeriğini sunucuya yükleyin. Tarayıcınızın adres çubuğuna WordPress’i kurmak istediğiniz sitenizin adresini yazın.
 •   Kurulum otomatik olarak gerçekleşecektir. Ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayınız.

Manuel Kurulumu (El İle Kurulum)

 •   WordPress.org adresinden veya WP’in Türkçe paketinin bulunduğu herhangi bir siteden, WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 •   Sıkıştırılmış dosyayı Winrar veya Zip gibi yardımcı programlar ile açın.
 •   Dosya içerisinde bulunan wp-config-sample.php dosyasını notepad veya benzeri basit bir yazı programı ile açın.
 •   define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanının adını yazın.
 •   define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanına girmek için kullandığınız kullanıcı adını buraya yazın.
 •   Define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanına girmek için kullandığınız kullanıcı şifresini buraya yazın.
 •   wp-config-sample.php dosya adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yükleyin.
 •   Tarayıcınızın adres satırına www.siteadresi.com/wordpress/wp-admin/install.php yazıp, yönergeleri takip ederek bitirin.

“WordPress” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir